Triglav
IZLET NA NAJVIŠJO GORO V SLOVENIJI
Gorovje: Julijske Alpe
Višina: 2864 m
Čas hoje: 7 h 15 min
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot
Višinska razlika: 2214 m
Širina/Dolžina: 46,3824°N 13,7604°E
Tip terena: hribovje
Tip poti: gozdna pot
NAVODILA ZA POT
Peljemo se proti prelazu Vršič a le do 50. serpentine vršiške. Tu zavijemo na stransko cesto, ob kateri nato pa nekaj 100 metrih parkiramo na parkirišču ob cesti. S parkirišča nadaljujemo po cesti, le ta pa nas mimo nekaj hiš (predvsem vikendov) v približno 15 minutah pripelje do mesta, kjer se cesta razcepi na dva dela (ob križišču je bilo nekoč parkirišče, danes pa je tukaj parkiranje prepovedano).
Jutranji pogled na Zadnjiški Ozebnik
Na poti srečamo tudi gamse
Nadaljujemo po spodnji desni cesti (po zgornji cesti prispemo do tovorne žičnice, ki pelje na Pogačnikov dom) v smeri Doliča, Luknje in Prehodavcev. Sprva zložni cesti, ki nas vodi čez razgledne travnike, višje pa skozi gozd, sledimo skoraj do njenega konca, oz. točneje do označenega razpotja, kjer se v desno odcepi markirana pešpot proti Prehodavcem (do sem potrebujemo približno 1 uro).
V bližini Koče na Doliču, v ozadju Kanjavec
Na poti, v ozadju Bovški Gamsovec
Na poti, v ozadju Jalovec ter greben Mojstrovk
Na poti višje
Z razpotja na predelu imenovanem Utro nadaljujemo naravnost, cesta pa se tu dokončno spremeni v pešpot oz. mulatjero. Vzpon nadaljujemo po stari mulatjeri, katera se v nadaljevanju zmerno vzpenja čez občasno bolj strma pobočja. V nadaljevanju se že kmalu v desno odcepi plezalna pot čez Komar, mi pa nadaljujemo naravnost ter vzpon še naprej nadaljujemo po široki poti. Razgledna pot, ki občasno poteka čez zelo strma pobočja, pa nas višje pripelje na naslednje označeno razpotje.
Na poti, v ozadju na levi Zadnjiški Ozebnik
Na poti, v ozadju že viden Triglav
Pogled nazaj
Na poti višje
Z razpotja se usmerimo desno (levo Luknja in Triglav čez Plemenice) in pot nadaljujemo v smeri Koče na Doliču. Še naprej široka pot se v nadaljevanju prične vzpenjati proti jugu, pri tem pa preči pobočja Vrha Zelenic (2468 m). Ko se pobočje nekoliko položi se nam z desne priključi pot čez Komar, mi pa mulatjeri sledimo do naslednjega razpotja, kjer se v desno odcepi pot proti Zasavski koči (pot Mire Marko Debelakove čez Kanjavčeve police).
Bovški Gamsovec in Razor v ozadju
Greben Mojstrovk pobližje
Pogled nazaj
Morbegna – Triglavska vojašnica Viktorja Emanuela III (napačno poimenovanje Morbegna) je propadajoča visokogorska vojaška trdnjava
Tu nadaljujemo levo, nas pa vse bolj razgledna in občasno prepadna pot pripelje do razpotja v bližini Koče na Doliču. Od razpotja v bližini Koče na Doliču nadaljujemo levo proti zahodu in vzpon nadaljujemo po mulatjeri, ki se kar strmo vzpenja. Po pol ure hoje od koče se svet zravna in pot ne pridobiva več na višini. Sedaj pred seboj lepo vidimo Triglav. Naprej hodimo v smeri Triglava po podih, kjer je potrebna previdnost, da ne stopimo v kakšno luknjo in si pri tem zvijemo noge. Naprej pridemo na razpotje, kjer se nam priključi pot s Plemenic. Nadaljujemo desno po melišču navzgor vse do stene. Pot naprej se s pomočjo številnih varoval prečno vzpne in nas pripelje pod Triglavsko škrbino. Naprej se povzpnemo do škrbine, kjer pridemo na razpotje. Nadaljujemo levo navzgor (naravnost navzdol Planika) po strmi, a dobro zavarovani poti. Po nekaj minutah strmina popusti in do vrha nas čaka samo še nekaj minut vzpona po vršnem pobočju Triglava.
PO AKTIVNEM DNEVU
Naše sodobno apartmajsko naselje obsega 4 objekte in ponuja 19 nadstandardnih apartmajev v katerih sta si roke podali tradicija in udobje. Naša nastanitev nudi odlične možnosti sprostitve po aktivnem dnevu:
- whirlpool in savna,
- masaže v apartmaju,
- najem športne opreme (vključno s pohodniškimi palicami in električnimi kolesi),
- pomoč pri organizaciji dodatnih aktivnosti
Apartmaji so zasnovani s spoštovanjem do neokrnjene narave Triglavskega narodnega parka in kulturne dediščine lokalnega okolja. Odlikuje jih prostornost, svetlost, skrbno izbrani naravni materiali in vrhunska oprema v sodobnem alpskem stilu.