POBEG V NEOKRNJENO NARAVO DOLIN TRIGLAVSKEGA NARODNEGA PARKA
Šele pozimi, narava spi in se število turistov občutno zmanjša, boste lahko začutili kaj pomeni Mir v neokrnjeni naravi Triglavskega narodnega parka. Ko je svet prekrit s snežno odejo in se vse lesketa v sončnih žarkih, se zares zavemo kako čarobna je narava. Zamrznjeni slapovi postanejo umetniške skulpture in s snegom prekrite smreke postanejo snežne kraljice. Podajte se na nepozabno turo s snežnimi krpljami in odkrivajte skrivnosti Zlatorogovega kraljestva v družbi izkušenega gorskega vodnika, ki vas bo popeljal na čudovit potep po zasneženi pravljici.
Najlepše destinacije za krpljanje:
Izhodišče: Soča (500 m)
Širina/Dolžina: 46,3425°N 13,6693°E
Cilj: Lemovje (856 m)
Čas hoje: 30 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 456 m
Višinska razlika po poti: 456 m
Dostop do izhodišča:
Iz Trente ali Bovca se zapeljemo v vas Soča, kjer ob cesti opazimo cerkev. Začetek peš poti je 200-300m od cerkve proti Trenti, kjer ob cesti opazimo smerokaze in manjše parkirišče za 2-3 avtomobile.
Opis poti:
Iz vasi Soča se usmerimo na stezo za oznakami Bavški Grintavec. Pot se prične že na začetku precej strmo vzpenjati skozi gozd in nas v dobre pol ure hoje pripelje do planine oz. opuščene vasi Lemovje.
Oddaljenost od Residence Soča: 500 m
Izhodišče: Trenta (620 m)
Širina/Dolžina: 46,3772°N 13,7495°E
Cilj: Planina Lepoč (1090m)
Čas hoje: 2 h
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 470 m
Dostop do izhodišča:
Najprej se zapeljemo v Kranjsko Goro, nato pa z vožnjo nadaljujemo preko prelaza Vršič proti Bovcu. Kmalu za 50. serpentino cesta preči reko Krajcarico, od koder se peljemo še približno 1 km do mesta, kjer se v levo odcepi z rampo zaprta gozdna cesta. Parkiramo nekaj metrov pred rampo na primernem mestu ob cesti.
Zapeljemo se v Bovec, nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Trenti. Ko Prispemo v Trento, bomo še pred središčem kraja opazili gozdno cesto, ki se z glavne odcepi ostro v desno. Na omenjenem križišču, katero se nahaja nekaj 100 metrov pred središčem Trente zavijemo ostro desno in nato parkiramo na primernem mestu ob cesti.
Opis poti:
Od rampe nadaljujemo po gozdni cesti, le ta pa se zložno vzpenja in nas pripelje do križišča, ob katerem je manjše “parkirišče”. S križišča nadaljujemo po spodnji desni cesti za oznakami Prehodavci, mi pa po njej hodimo le kratek čas, saj nas nato oznake povedejo levo v gozd. Pot naprej nas vodi mimo hiše ter se za njo ponovno prične vzpenjati. V nadaljevanju se vzpenjamo ob potoku Beladovec, na katerem lahko opazimo nekaj lepih manjših slapov.
Oddaljenost od Residence Soča: 8,6 km
Izhodišče: Koča pri izviru Soče (886 m)
Širina/Dolžina: 46,4043°N 13,7098°E
Cilj: Zapotoški slapovi (1140 m)
Čas hoje: 1 h 20 min
Zahtevnost: delno zahtevna neoznačena pot
Višinska razlika: 178 m
Višinska razlika po poti: 200 m
Dostop do izhodišča:
Iz Kranjske Gore se čez prelaz Vršič peljemo proti Bovcu ali obratno, a le do 49. serpentine vršiške ceste (v bližini vasi Trenta). Tu se usmerimo na stransko cesto v smeri izvira reke Soče. Cesta nas po krajšem vzponu hitro pripelje do parkirišča pred kočo pri izviru Soče.
Opis poti:
S parkirišča nadaljujemo po cesti, ki je zaprta z zapornico v smeri Bavškega Grintavca. Nadaljujemo rahlo levo po cesti, ki poteka ob strugi Suhega potoka, desno pa vodi pot proti Zavetišču pod Špičkom in Jalovcu. Nekaj časa še hodimo po omenjeni cesti, nato pa pot preči omenjeno strugo. Pri prečenju moramo biti nekoliko bolj pozorni saj steza tu ni vidna. Na drugi strani pa lahko opazimo lesen stebriček s smerokazi. Na drugi strani nas položna pot najprej vodi mimo nekaj privat hišic in nato nekaj časa poteka skozi gozd ob levi strani struge. V nadaljevanju bomo ob poti opazili tudi precej podrtih dreves, ki so posledica snežnih plazov. Nekoliko kasneje nas pot pripelje do označenega razpotja kjer se desno nadaljuje markirana pot proti Planini Zapotok in Bavškemu Grintavcu. Mi tu zapustimo omenjeno pot in se usmerimo levo kamor nas usmerijo oznake za Zapotoške slapove.
Od razpotja nadaljujemo po položni poti in sledi prečenje prodišča hudournika. Pot nas nato pripelje v gozd kjer nadaljujemo ob Suhem potoku. Pot tu poteka levo nad potokom, kasneje pa se spusti do potoka in nas pripelje do slabše vidnega razpotja.
Naprej po strugi potoka vodi pot do prvega slapa, ki je visok približno 15 metrov. Po ogledu slapa se vrnemo do omenjenega razpotja ter prečimo potok na drugo stran kjer lahko opazimo nekaj možicev.
Pot nas ponovno pripelje v gozd ter zavije v levo. Tu se pričnemo strmeje vzpenjati in kmalu pridemo nad prvi slap, ki si ga z nekaj previdnosti lahko ogledamo z razglednih točk ob poti. Nadaljujemo skozi gozd in s poti lahko opazimo še dva manjša slapiča s tolmunom. Kmalu pridemo tudi do naslednjega nekoliko večjega dvojnega slapu. Tu se lahko tudi spustimo do struge ter si omenjen slap ogledamo od blizu.
Po ogledu slapu se vrnemo do uhojene poti in nadaljujemo z vzponom skozi gozd. Ko pridemo nad omenjeni dvojni slap, pa pot kmalu zavije v levo in se spusti k strugi potoka. Na mestu kjer se spustimo proti strugi potoka se desno odcepi tudi pot, ki poteka do razgledne točke od koder je viden največji slap. Omenjena pot v nadaljevanju postane zelo slabo vidna.
Oddaljenost od Residence Soča: 14,4 km
Izhodišče: Koča pri izviru Soče (886 m)
Širina/Dolžina: 46,4093°N 13,7255°E
Cilj: Vršič vrh (1737 m)
Čas hoje: 2 h 40 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 851 m
Višinska razlika po poti: 851 m
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Opis poti:
S parkirišča se vrnemo po cesti kakih 50 m nazaj, nato pa nadaljujemo v smeri pešpoti na Vršič. Pot se začne ob manjši kamniti ogradi, nato pa nas mimo manjše koče povede v gozd. Skozi gozd se kratek čas zložno vzpenjamo, nato pa nas markacije povedejo na drugo stran potoka Limarica. Naprej se postopoma pričnemo strmeje vzpenjati po levem bregu Limarice, nam pa se s poti, ki poteka pod strmimi ostenji Maklenove peči, pričnejo odpirati lepi razgledi na Bavški Grintavec in greben Pelcev. Višje pot preide v gozd, skozi katerega se nato kar nekaj časa vzpenja. Skozi gozd se vzpenjamo po stari mulatjeri, katero pa višje zapustimo, saj nas oznaka za Vršič usmeri levo na z listjem prekrito pešpot, katera pa se že kmalu priključi stari makadamski cesti.
Cesti sledimo v desno, nato pa jo po nekaj minutah vzpona zapustimo, saj nas nekoliko slabše vidne markacije usmerijo levo. Višje se ponovno priključimo cesti, le ta pa nas iz gozda pripelje na vse bolj razgledna pobočja. Ob pogledu na okoliške vrhove, se sprehodimo do spominskega obeležja, mi pa le nekaj metrov za obeležjem zapustimo cesto in pot nadaljujemo levo preko hudourniškega grabna. Tej poti, ki se v nadaljevanju prečno vzpenja čez občasno tudi nekoliko bolj strma pobočja, nato sledimo vse do prihoda na asfaltirano cesto.
Ko dosežemo Rusko cesto, se po njej v dobrih 10 minutah povzpnemo skoraj do prelaza Vršič, tam pa tik pred začetkom parkirišča nadaljujemo desno proti bližnjemu Tičarjevemu domu, katerega dosežemo po nekaj 10 korakih nadaljnje hoje.
Od Tičarjevega doma nadaljujemo po makadamski cesti, po kateri se pričnemo zmerno vzpenjati čez razgledna pobočja. Ob pogledu na okoliške vršace, pa hitro prispemo do označenega razpotja.
Tu nadaljujemo naravnost (desno Sovna glava, Prisank, Razor…) po cesti, s katere se nam odpre še lep pogled na Ajdovsko deklico. Tu cesta zavije precej v levo ter nas po nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje do Poštarskega doma na Vršiču.
Ob Poštarskem domu opazimo oznake za Vršič, ki nas usmerijo nekoliko desno na lepo vidno stezico, ki postopoma preide v pas rušja. Tu se pot prične strmeje vzpenjati ter nas po nekaj minutah vzpona čez pobočje, ki je deloma poraslo z rušjem pripelje na 1737 m visok vrh.
zemljevid poti – Vršič vrh
Ob poti: Tičarjev dom na Vršiču (1618m), Poštarski dom na Vršiču (1688m)
Oddaljenost od Residence Soča: 14,4 km
Višina: 1295 m
Širina/Dolžina: 46,4296°N 13,6089°E
Opis planine:
Mangartska planina, tudi ovčja planina Mangart se nahaja vzhodno od mogočnega plazu Stože ter ob oz. nad Mangartskim potokom. V zimskem času, ko cesta na Mangartsko sedlo ni prevozna, avtomobil parkiramo na prakirišču pri razcepu za Mangartsko sedlo. Sledimo cesti. Do planine pripelje makadamska cesta, ki se odcepi z Mangartske ceste na višini približno 1300 metrov. S planine se nam odpre lep pogled na Mangart in okoliške gore.
Oddaljenost od Residence Soča: 22,4 km
Loška Koritnica je čudovita alpska dolina, ki jo obdaja več kot petnajst vrhov, višjih od 2000 metrov. Od Loga pod Mangartom do zatrepa Koritnice vodi prijetna senčna pešpot – kot nalašč za dneve ko se nam ne ljubi hiteti v gore.
Zahtevnost: Prijeten sprehod po senčnih pešpoteh
Nadmorska višina: 1103 m
Trajanje: 4 ure
Višinska razlika: 460 m
Izhodišče: 46.408004,13.604229
Vrh: 46.423072,13.658112
Opis poti:
Na severnem robu vasi Log pod Mangartom sledimo smerokazom za Koritnico. Parkirajte takoj za križiščem. Cesti sledimo nekaj sto metrov. Pri velikem razpelu zavijemo rahlo levo na široko pešpot, ki vodi v gozd (oznake Loška Koritnica – Gorenja).
Pešpot ni označena, vendar je dokaj lahko sledljiva. Na vseh križiščih boste našli znake. Pot čez travnike okoli koč bo morda zahtevala nekaj osnovnih veščin iskanja poti.
Po nekaj kilometrih se pešpot konča na makadamski cesti. Zavijemo levo in začnemo slediti rdečim planinskim oznakam in oznakam za Mangart, dokler ne pridemo do lovske koče s čudovitim razgledom na Mangart in Jalovec.
Vrnemo se po isti poti ali pa po makadamski cesti ostanemo bližje reki.
Oddaljenost od Residence Soča: 17,4 km
O ŠPORTNI AGENCIJI KOFLER SPORT
Mladi, produktivni, aktivni, polni elana in mladostne zagnanosti, prijazni ter iskreni. To je Kofler Sport, produkt profesionalnih gorskih in planinskih vodnikov, kolesarjev, plezalcev in turističnih delavcev, ki poskrbijo za vašo varnost in brezskrbno doživetje, ki si ga izberete.
Gonilna sila podjetja je ponuditi vsem gostom kakovostne, varne, doživljajsko bogate storitve ter pričarati lepote in čare neokrnjene narave.
KRPLJANJE JE ODLIČNA ZIMSKA REKREACIJA ZA VSE GENERACIJE
Zabavna hoja po snegu, za katero potrebujete par krpelj, primerno zimsko obutev, sneg, topla oblačila, ponoči pa še naglavno svetilko, je odlična ideja za družinski zimski izlet. Če iščete nepozabno romantično doživetje, poiščite svobodo v dvoje: zimsko krpljanje ob polni luni in utrinkih vam bo izpolnilo vsaj eno željo.
ODLOČITE SE ZA VARNO VODENO KRPLJANJE
Pri krpljanju je pomembno upoštevati varnostne ukrepe, saj se lahko v zimskih razmerah hitro zgodi kakšna nepredvidena situacija. Zato je najbolje, da se na krpljanje odpravite z izkušenim vodnikom, ki dobro pozna teren in vam lahko pokaže najlepše poti v Soški dolini. S tem se boste lahko povsem sprostili in uživali v čudoviti zimski naravi.
V kolikor se boste na krpljanje odpravili sami, je priporočljivo, da se pred odhodom dobro pripravite in preverite vremensko napoved.
Krpljanje v Loški koritnici
Krpljanje v Loški koritnici
Krpljanje na Lepoču
Krpljanje na Lepoču
Krpljanje na Stolu
Krpljanje na Stolu
Naše sodobno apartmajsko naselje obsega 4 objekte in ponuja 19 nadstandardnih apartmajev v katerih sta si roke podali tradicija in udobje. Naša nastanitev nudi odlične možnosti sprostitve po dnevu na snegu:
Apartmaji so zasnovani s spoštovanjem do neokrnjene narave Triglavskega narodnega parka in kulturne dediščine lokalnega okolja. Odlikuje jih prostornost, svetlost, skrbno izbrani naravni materiali in vrhunska oprema v sodobnem alpskem stilu.
Ker želimo, da med bivanjem pri nas ustvarite nepozabne spomine in izkusite čarobnosti Triglavskega narodnega parka, smo v sodelovanju z lokalnimi vodniki pripravili izbor posebnih doživetij in aktivnosti.
Bodite obveščeni o novostih in prejmite naše najboljše ponudbe.
Naložbo (vavčer za digitalni marketing – izdelava spletne strani, spletne trgovine, rezervacijske platforme in mobilne aplikacije) sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.