ODKRIJTE DOLINO SOČE NA POSEBEN NAČIN
KOLESARJENJE
Dobrodošli v osrčje gorskega kolesarjenja, kjer se v Soški dolini prepletajo spektakularna narava, razgiban teren in neskončne možnosti za nepozabne kolesarske dogodivščine. Soška dolina s kristalno čisto reko Sočo in mogočnimi vrhovi Julijskih Alp, je pravi raj za vse ljubitelje gorskega kolesarjenja.
Opis poti
Turo začnemo pri brvi čez reko Sočo 7 km iz Bovca v smeri Trente. Najprej prečkamo brv, zavijemo levo in sledimo kolovozu, ki nas po levem bregu reke Soče pripelje do sotočja s potokom Lepenjico. Hitro za sotočjem prikolesarimo do mostu čez potok Lepenjico. Prečkamo most, zavijemo levo na asfaltno cesto in gremo naravnost mimo kampa Klin po asfaltu do mostu čez reko Sočo. Pred mostom zavijemo desno v klanec in naprej po makadamski cesti ves čas naravnost ob levem bregu reke Soče do križišča z asfaltno cesto. Na križišču zavijemo desno proti zaselku Vrsnik. Po asfaltni cesti, ki po 3 km preide v makadamsko, se povzpnemo do vasi Na skali. Nadaljujemo skozi vas v klanec vse do gozdarske koče (1320 m). Vračamo se po isti poti.
Zanimivosti ob poti
Zadnji del poti nam nudi lep razgled na Vrsnik, turo pa lahko obogatimo še z peš vzponom na razgleden Čisti vrh (1875 m) nad Trento.
Zahtevnost: srednje/zelo zahtevna
Primerna za: gorska kolesa
Skupna dolžina: 32.4 km
Višinska razlika: 1020 m
Opis poti
Kolesarski vzpon na 1611m visok prelaz Vršič je ena od klasik kolesarskih poti na bovškem. Turo začnemo v Bovcu kjer na križišču za Predel in Trento zavijemo desno in mimo vasi Kal Koritnica in Soča po zložni cesti ob desnem bregu reke Soče prikolesarimo do 20 km oddaljene vasi Trenta. Od tu naprej se začne vijugasta cesta strmo vzpenjati in nas mimo številnih serpentin na koncu pripelje na 1611m visok prelaz Vršič, ki je zaslužen cilj naše ture.
Zanimivosti ob poti
Poleg ogleda naravnih lepot doline, kot so reka Soča z njenimi koriti in izvirom, se sp
otoma lahko ustavimo tudi pri spomeniku dr. Juliusa Kugyja, v botaničnem vrtu Alpinum Juliana ali v Informacijskem središču Triglavskega narodnega parka v vasi Trenta.
Zahtevnost: zelo zahtevno
Primerno za: gorska in cestna kolesa
Skupna dolžina: 62.4 km
Višinska razlika: 1230 m
Tehničen spust po gorskih poteh, malo lesenih objektov in veliko kamnitih odsekov. V Bike parku Kanin boste zagotovo uživali!
Izhodišče
Kolesarite lahko od koderkoli v Bovcu
Opis
Mimo glavnega bovškega trga in po glavni cesti ob cerkvi navzgor proti vasi Plužna. Po približno kilometru iz Bovca na križišču v obliki črke Y zavijte desno in ostanite na tej cesti. Makadamska cesta se postopoma vzpenja in vsake toliko se odprejo razgledi na Bovec in okolico.
Pri srednji (B) postaji žičnice Kanin cesta zavije levo in čez približno deset minut smo na križišču. Gremo levo in čez kakih 250 metrov poiščemo pot, ki gre levo v gozd. Tam se začne spust. Bike park ni ravno dobro označen, zato boste morali slediti potem tistih, ki so kolesarili pred vami ali zemljevidu v telefonu.
A orientacija tu pravzaprav ni težka. Ko pridemo do makadamske ceste, gremo levo in jo po 100 metrih zapustimo. Drugi del spusta ni težko najti in na njegovem koncu pridemo spet na makadamsko cesto. Zavijemo levo in poiščemo pot, ki po 100 do 150 metrih zavije desno.
Tretji, zadnji, del pa ima najtežje skalnate odseke. Ko ga končamo, zavijemo levo na makadam in ponovno levo na asfalt. Po nekaj pedaliranja zavijete desno na križišču, od koder do Bovca ni več daleč.
POZOR! Leseni deli še zdaleč niso popolni in zelo priporočljivo je, da jih preverite, preden se pripeljete s kolesom. Nekateri odseki tega spusta so težki in zahtevajo dobro znanje!
Trajanje: 2:30h
Težavnost spusta: težko
Razdalja / višina: 15 km / 650 m
Opis poti
Izhodišče (1100m) je odcep za Mangart nedaleč od mejnega prehoda Predel. Asfaltirana cesta se enakomerno dviga mimo Mangartske planine (1307 m), skozi tri predore do odcepa za planinsko kočo na Mangartskem sedlu (1908 m). Nadaljujemo naravnost do konca asfalta. Pot zaključi krožno speljana makadamska cesta, ki nas pripelje na najvišjo točko (2040 m) na Mangartskem sedlu, od koder se nam odpira prelep razgled na zahodne Julijske Alpe. Vračamo se po isti poti.
Zanimivosti ob poti
Konec poti je izhodišče za vzpon na vrh Mangart (2678 m) ali spust z jadralnim padalom v dolino Koritnice.
Potek
Predel (odcep za Mangart) – Mangartsko sedlo in nazaj
Zahtevnost: zelo zahtevna
Primerna za: gorska in cestna kolesa
Skupna dolžina: 23 km
Višinska razlika: 940 m
Vožnja po grebenu Stola je eno najlepših kolesarskih doživetij v dolini, za vzpon in spust pa se ponuja veliko različnih možnosti.
Opis poti
Izhodišče je most čez reko Sočo pri vasi Log Čezsoški. Krenemo proti Žagi kjer zavijemo desno do mejnega prehoda Učja. Pred mejnim prehodom zavijemo levo na makadamsko cesto, ki nas pripelje do planine Božca. Nadaljujemo preko prevala na Breginjsko stran, kjer zavijemo levo na kolovoz. Od tu razgledna pot sledi grebenu Stola mimo bivaka Hlek in lovske koče do manjše doline. Na ovinku pri količku v dnu doline zapustimo kolovoz, zavijemo ostro levo in med grmovjem najdemo neizrazito stezo, ki se začne spuščati proti Hleviščem. Po 200 višinskih metrih spusta steza preide v širšo pot, ki nas pripelje do planine. Sledi spust po makadamski cesti do glavne ceste Bovec – Kobarid. Na glavni cesti zavijemo levo do vasi Trnovo, kjer sledimo desnemu odcepu do kampa. Prečkamo most čez Sočo, zavijemo levo in sledimo poti, ki nas mimo Prevejka in vasi Log Čezsoški pripelje nazaj na izhodišče.
Zahtevnost: zelo zahtevno
Primerno za: gorska kolesa
Skupna dolžina: 38 km
Višinska razlika: 1040 m
Zahtevna, a nepozabna povezava Kobarida s Čedadom (Cividale del Friuli) preko vrha Matajurja, simbola Beneške Slovenije, že nekaj časa privablja tudi najbolj zahtevne gorske kolesarje.
Že prvi del vzpona do Livka na prelazu med Kolovratom in Matajurjem nam zaradi strmine pokaže zobe. Zato pa je drugi del po gozdni cesti iz Avse bolj uživaški, saj je speljan po grebenu Matajurja. Cesta, ki vodi mimo odcepa za matajurske planine, po prečkanju meje počasi preide v mulatjero, ki se konča na travnatem vrhu.
Razgledi na neskončno Furlansko nižino in Tržaški zaliv jemljejo dih. Hkrati kolesarimo po stopinjah, ki jih je med prvo svetovno vojno ubral general Erwin Rommel pri napadu na italijanske položaje. Prikolesarimo lahko do višje ležeče koče pod Matajurjem, kolo pa je vredno potisniti vse do kapelice, ki ponuja razglede tudi na drugo, alpsko stran.
Spust po stezah do Špetra (San Pietro al Natisone) je dolg in zahteven, vendar zagotovo eden najlepših daleč naokoli. Na vrhu Matajurja poiščemo pot 725, ki vodi v smeri proti Štupici, nato pa se držimo levo proti Marsinski planini, kjer zavijemo proti Gorenjemu Marsinu (Mersino Allto). Priključimo se asfaltni cesti in v krajšem vzponu prispemo do sedla Hlevišče (Glevizza), kjer zavijemo na pot 749 v smeri proti Špetru. Na razpotjih preprosto sledimo poti 749. Pot občasno poteka gor in dol, včasih pa je treba s kolesa tudi sestopiti. Peljemo se mimo sv. Jurija (San Giorgio), kasneje še mimo sv. Kancijana (San Canziano).
V spodnjem delu se cesti lahko priključimo na več načinov. Vztrajati velja vse do makadamske poti, ki nas pripelje k cerkvi v središču Špetra. Do zasluženega okrepčila v prekrasnem starem delu Čedada nas loči praktično samo še kratek odsek po dolinski kolesarski povezavi.
Zahtevnost: zelo zahtevno
Primerno za: gorska kolesa
Opis poti
Turo začnemo tako, da na glavni cesti pri izhodu za Residence Soča zavijemo levo do prvega mostu, kjer prečkamo reko Sočo. Po prečkanju reke nadaljujemo desno v smeri proti Velikim koritom. Pot nas pripelje na začetek doline Lepene, kjer si lahko ogledamo Mala in Velika korita.
Nadaljujemo levo in po nekaj minutah pri kampu Klin preko mostu prečkamo reko Lepenjico in nadaljujemo desno v smeri proti Bovcu po Soški poti. Nadaljujemo po gozdni poti vse dokler ne pridemo visečega mostu (sledimo oznakam za Soško pot), ki ga prečkamo in se vrnemo na glavno cesto in po njej nadaljujemo še približno 2 km v smeri proti Bovcu.
Prispemo do zidanega mostu, ki ga prečkamo in se tako vrnemo na Soško pot. Tu se bomo peljali tudi mimo Brijeke, kjer se nahajajo čudoviti tolmuni. Nadaljujemo do vasi Jablanca, kjer se vključimo na regionalno cesto. Regionalna cesta nas pelje do vasi Čezsoča. Peljemo se skozi vas in na drugi strani vasi nadaljujemo naprej po regionalni cesti proti vasi Log Čezsoški in slapu Boka.
Po približno 4 km bomo še pred vasjo Log Čezsoški prišli do mostu, ki ga prečkamo in se nato vključimo na glavno cesto ter nadaljujemo naravnost in pridemo direktno do večjega mostu od koder lahko vidimo slap Boka. Od slapu Boka nadaljujemo po glavni cesti proti Bovcu do odcepa z oznako Golf Bovec, kjer zavijemo levo in nadaljujemo po poti do vasi Plužna.
Tu se pot vzpenja. V vasi Plužna lahko pot nadaljujemo še do slapa Virje (sledimo tablam za slap Virje) ali pa zavijemo desno in po regionalni poti nadaljujemo vse do centra mesta Bovec, kamor pridemo direktno po tej cesti. V centru Bovca zavijemo levo in nadaljujemo po glavni cesti.
Na koncu mesta Bovec pri krožnem križišču zavijemo pri tretjem izvozu v smeri Trente in Loga pod Managrtom. Pot nadaljujemo po glavni cesti še 1,5 km vse do rahlega spusta, kjer pridemo do križišča in zavijemo desno v smeri proti Trenti. Peljemo se mimo vojaškega pokopališča in nadaljujemo po glavni cesti mimo vasi Kal-koritnica in Soča vse dokler ne pridemo nazaj do naše začetne točke.
Zanimivosti ob poti
Na tej poti se peljemo mimo številnih zanimivosti kot so: Mala in Velika korita, dolina Lepene, most Brijeka in tolmuni, Slatenik, slap Boka. Če se odločimo obiskati še slap Virje, bomo lahko poleg slapa videli še izvir potoka Gljun ter akumulacijsko jezero. Pri del poti se tudi ves čas vozimo ob reki Soči in imamo tako čudovit razgled na reko. Peljemo se tudi skozi nekaj čudovitih vasic doline Soče.
Zahtevnost: srednje/zelo zahtevna
Primerna za: gorska kolesa
Skupna dolžina: 38.0 km
Višinska razlika: 570 m
GPX sled
Ime priimek – to je prostor za predstavitev vodiča, če ga imamo.
Raziskovanje doline Soče
Za več informacij o primernosti in lokacijah kolesarskih poti se lahko oglasite na recepciji, kjer imate na za izposojo na voljo tudi električna kolesa in kolesarske vodiče.
Opis slike
Opis slike
Naše sodobno apartmajsko naselje obsega 4 objekte in ponuja 19 nadstandardnih apartmajev v katerih sta si roke podali tradicija in udobje. Naša nastanitev nudi odlične možnosti sprostitve po dnevu na kolesu:
Apartmaji so zasnovani s spoštovanjem do neokrnjene narave Triglavskega narodnega parka in kulturne dediščine lokalnega okolja. Odlikuje jih prostornost, svetlost, skrbno izbrani naravni materiali in vrhunska oprema v sodobnem alpskem stilu.
Ker želimo, da med bivanjem pri nas ustvarite nepozabne spomine in izkusite čarobnosti Triglavskega narodnega parka, smo v sodelovanju z lokalnimi vodniki pripravili izbor posebnih doživetij in aktivnosti.
Bodite obveščeni o novostih in prejmite naše najboljše ponudbe.